Poruszanie się pojazdem to nie tylko komfort i wygoda, ale także odpowiedzialność. Za zdrowie i życie swoje, współpasażerów i innych uczestników ruchu. Aby można było być pewnym, że bezpieczeństwo będzie na najwyższym poziomie, należy dbać o pojazd. Trzeba regularnie weryfikować stan auta, uwzględniający między innymi taki element jak geometria kół. Czym ona dokładnie jest i na czym polega jej sprawdzenie?

Stan auta i geometria kół

Pojazdem można się poruszać tylko wtedy, gdy jest on sprawny. Jazda pojazdem, którego stan jest wątpliwy, jest niezgodna z prawem i bardzo ryzykowna. Dlatego też należy przeprowadzać regularne przeglądy w takich punktach jak Perfekt Serwis. Wówczas nie tylko uniknie się poważniejszych kosztów naprawy auta, ale przede wszystkim wyeliminuje ryzyko wypadku. Jednym z obowiązkowych elementów serwisu, który należy przeprowadzić w samochodzie, jest geometria kół. Warto wiedzieć czym jest i czym grozi jej nieprawidłowa wartość.

Niewłaściwa geometria kół

Geometria kół to ogólne pojęcie, na które składa się kilka parametrów, które muszą mieścić się w określonych normach. Pierwszym jest zbieżność, czyli położenie kół względem siebie. Drugim jest kąt pochylenia, czyli kąt między pionem a płaszczyzną koła. Dodatni jest wtedy, gdy koła pochylone są do zewnątrz, a ujemny do wewnątrz. Trzecim jest kąt wyprzedzenia na osi sworznia zwrotnicy, zawarty między prosta pionową koła i osią sworznia. Te trzy wartości składają się na geometrię kół. Koszt poprawy geometrii kół nie jest wysoki, a odpowiednio ustawione koła są bardzo ważnym elementem bezpiecznej jazdy. Jakie skutki może mieć nieprawidłowa geometria kół? Nierównomiernie rozkładane siły, naprężenia i napięcia to prosty kierunek do awarii. Źle wyważone koła prowadzą przede wszystkim do wypadku. Koła tracą właściwą przyczepność względem drogi i trudno jest utrzymać prawidłowy tor jazdy. Jednym słowem auto nie porusza się tak, jak chcemy i jak powinno, przez to można wyjechać na zderzenie czołowe lub wypaść z trasy.