Wiele osób zamiennie używa nazw „przegląd okresowy” i „badanie techniczne”. Nie są to jednak pojęcia tożsame. Chociaż obie usługi powinien wykonać doświadczony mechanik, znacząco się one od siebie różnią. Co warto wiedzieć o przeglądzie okresowym i badaniu technicznym? Sprawdźmy!

Czym jest przegląd techniczny?

Przegląd techniczny przeprowadzony w stacji kontroli pojazdów jest badaniem obowiązkowym, narzuconym na właściciela pojazdu przepisami prawa. Każdy pojazd, który zostaje dopuszczony do ruchu drogowego, musi pozytywnie przejść badanie sprawności. Nowe auta muszą przejść przegląd po 3 latach od pierwszej rejestracji, następny po 2, a potem co rok. W czasie badania technicznego sprawdza się m.in. numer VIN pojazdu i zgodność danych z dowodu ze stanem rzeczywistym. Diagnosta kontroluje sprawność poszczególnych układów, elementów bezpieczeństwa, a także wyposażenie auta w trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Sprawdzana jest też emisja spalin pojazdu oraz stan ogumienia. Jeśli auto zostało dodatkowo doposażone np. w instalację LPG, również i ona musi przejść badanie.

Czym jest przegląd okresowy? 

Przegląd okresowy nie jest badaniem obowiązkowym. Zazwyczaj jego wykonanie jest zlecane przez producentów w przypadku nowych pojazdów, po zrobieniu określonego przebiegu, lub po określonym czasie. Na badania okresowe, do dowolnego mechanika, wybierają się też właściciele aut używanych, by ocenić stan techniczny swojego samochodu i dowiedzieć się, jakie części czy płyny eksploatacyjne muszą wymienić, lub powoli planować niezbędne naprawy. Częstotliwość przeglądów okresowych najczęściej określa producent pojazdu w jego instrukcji. Zazwyczaj przegląd okresowy obejmuje wymianę płynów i filtrów, sprawdzenie stanu zawieszenia i poszczególnych układów auta. Mechanik przeprowadza też diagnostykę komputerową, sprawdza stan opon i ciśnienie w nich, w razie potrzeby wymienia świece. Chociaż przeglądy okresowe nie są obowiązkowe, warto o nich pamiętać, by mieć pewność, że nasze auto jest sprawne i bezpieczne w użytkowaniu.