Myjnie samochodowe ułatwiają pielęgnację samochodu w sposób szybki i ekonomiczny. Choć myjnie samoobsługowe są intuicyjne w obsłudze, postanowiliśmy dziś przybliżyć poszczególne etapy, czyli programy czyszczące, których stosowanie pozwoli nie tylko zachować stan karoserii w idealnym stanie, ale również uchroni delikatne oprogramowanie i automatykę elementów instalacji myjącej przed awarią.

Dlaczego warto myć auto na myjni?

Podstawową korzyścią mycia auta na myjni samochodowej jest możliwość precyzyjnego usunięcia wszelkich zalegających zanieczyszczeń, które źle wpływają na kondycję blach w pojeździe, nie tylko jeśli chodzi o jego nadwozie, ale również felgi, klocki hamulcowe i inne elementy podwozia. Myjnie bezdotykowe są zwykle dostępne 24 h na dobę, a w porównaniu z myjnią automatyczną są one zdecydowanie dokładniejsze. Istotne jest jednak to, by postępować zgodnie z instrukcją — krok po kroku. Istnieje 7 różnych programów czyszczących, różniących się między sobą techniką prowadzenia dyszy i stosowaną chemią.

Na czym polega różnica w dostępnych programach czyszczących?

Program pierwszy jest przeznaczony do spłukania silnych zabrudzeń, głównie z owadów (latem), błota pośniegowego (zimą). Należy prowadzić dyszę stosunkowo blisko auta i nie dopuścić do jego wyschnięcia. W drugim kroku odbywa się mycie felg przy użyciu zaawansowanej chemii, nie należy nanosić jej na karoserię i silnik, i absolutnie nie można używać szczotki do oczyszczenia felg. Po użyciu programu mycie felg należy dokładnie zmyć zastosowaną chemię programem – mycie bezdotykowe. 

Program trzeci to mycie bezdotykowe szamponem tą samą dyszą, co w fazie wstępnego czyszczenia, lub dla uzyskania lepszego efektu, używając numeru 4, mycie aktywną pianą – przy użyciu szczotki z pominięciem felg i kołpaków. Po wyczyszczeniu auta następuje kolejna faza czyszczenia, czyli spłukiwanie (numer 5) i przygotowanie do aplikacji wosku programem nr 6. Woskowanie odbywa się z odległości około 40-50 cm od nadwozia. Nie można zakończyć woskowania bez nabłyszczania — wybierając numer 7. Korzystanie z myjni nie jest obowiązkowe, jednak nie ma lepszego sposobu na zachowanie auta w dobrej kondycji przez cały rok.